15 dubna 2010

Ochota riskovat se přes noc zvýšila, povzbuzením jsou lepší údaje z USA

Andrew Robinson, Senior Forex Analyst, Saxo Bank

Navzdory poměrně bohatému kalendáři zveřejňovaných údajů zůstaly měnové trhy přes noc znovu sevřeny v relativně úzkých pásmech. Šéf Fedu Ben Bernanke ve svém vystoupení před společným hospodářským výborem Kongresu zopakoval, že očekává zachování amerických úrokových sazeb na nízkých úrovních „po delší dobu“, i když připustil, že riziko poklesu v důsledku recese je v současnosti nižší než před několika měsíci.
Pokud jde o zveřejněná data, zdá se, že příznivé údaje o jádrovém CPI v USA (0 % meziměsíčně, +1,1 % meziročně) tento přístup potvrzují, přičemž maloobchodní tržby byly se svým nárůstem o +1,6 % také lepší, než se očekávalo, apředčily prognózy dokonce i po vyloučení automobilů a plynu. Fed ve své Béžové knize shrnul údaje zveřejněné v poslední době a poukázal na zvýšení aktivity díky růstu tovární výroby a zakázek; zprávy ze sektoru služeb jsou však poněkud smíšené. Pokud jde o inflaci, mzdy a spotřební ceny se nijak rychle nezvyšují, ale mírné zlepšení na trhu práce je již patrné. Toto shrnutí naznačuje, že americká ekonomika nevykazuje žádnou odchylku od směru, kterým se již ubírá.
Díky zveřejněným údajům a vyšším výnosům oznámeným společnostmi Intel a JP Morgan jsme zaznamenali všeobecný pohyb směrem k rizikovému apetitu, což přineslo tlaky působící především na americký dolar a hned v závěsu také na JPY.
Asijské trhy byly v očekávání zveřejnění čínských údajů jako na trní, i když China Securities Journal již zveřejnil údajně předčasně vyzrazená čísla týkající se HDP a indexu spotřebitelských cen, která obě předčila očekávání. Tyto zvěsti se poté v praxi také skutečně potvrdily: hospodářský růst za 1. čtvrtletí dosáhl +11,9 %, což je mírně nad konsensuálním odhadem 11,7 %, zatímco meziroční nárůst indexu spotřebitelských cen byl nižší než předpokládaných 2,4 %. Další údaje byly víceméně v souladu s prognózami, ale stále předkládají obrázek ekonomiky, která jede na plný výkon, aniž by se přitom musela nutně přehřívat. Průmyslová výroba vzrostla meziročně o 18,1 % a maloobchodní tržby se meziročně zvýšily o podobných 18,0 %. To vyvolává otázku, zda bude Čína schopna dosahovat stále silnějšího růstu a zároveň přitom zažívat překvapující oslabení inflačních tlaků. Za povšimnutí stojí také skutečnost, že podobnou paralelu jsme zaznamenali také u včera zveřejněných údajů o maloobchodních tržbách a indexu spotřebitelských cen v USA.

0 komentářů: